
Ако сте стигнали до този въпрос, вероятно вече имате нужда от фирма.
Имате прохождаща или вече работеща идея как да печелите пари. Оглеждате се и чувате, че повечето познати и колеги се чувстват спокойни, оперирайки легално с фирмата си. Осъзнали сте, че е по-добре да сте в синхрон със законите, отколкото да рискувате глоби, разправии и рестрикции.
Първото, което трябва да направите, е да си отговорите на следните въпроси:
- Сам ли ще работя или съвместно с някого?
Отговорът на този въпрос ще ви даде яснота каква да е юридическата форма на фирмата: ЕООД, ООД, ЕТ, СД, АД, Кооперация и т.н. Има ли изискване специално от закон или друг нормативен акт за формата на фирмата? - Какво име ще избера за фирмата си?
Това е важно, защото законът изисква името да е уникално, т.е. да не се повтаря с вече регистрирана фирма с такова име или фирма, за която има запазено име. - Къде ще е официалният адрес (седалището) на фирмата ми?
- Кой ще е управителят на фирмата ми?
- С какъв капитал ще създам фирмата си?
Единствено при регистриране на ЕТ няма изискване за минимален капитал. Във всички останали случаи, Законът изисква минимално количество капитал, като за ЕООД и ООД е 2лв. Макар и да изглежда примамливо, никога не избирайте минимума, тъй като след време това може да ви създаде ядове и допълнителни разходи.
Мога ли да се справя с всичко това САМ?
Разбира се. Попълват се няколко документа и се съставят протоколи, образци и актове, създава се специална набирателна сметка (за капиталовите дружества) и всички бумаги се входират от адвокат (или лично от вас), заедно с дължимата държавна такса в Търговски регистър при Агенция по вписванията.
Ние, от счетоводна кантора DENEX, предлагаме услугата да регистрираме фирмата вместо Вас – наш юрист изготвя всички нужни документи и ги входира.